• Nowoczesne metody pracy z dziećmi

    •  

      Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej 

      wyrażającej się silną potrzebą intelektualną wrażeń,                 

      dużym napięciem emocjonalnym i potrzebą działania.

                                    Znalezione obrazy dla zapytania nowatorskie metody pracy w przedszkolu

      Zadaniem wychowania przedszkolnego jest zatem stworzenie sytuacji, w których dziecko znalazłoby zaspokojenie tych potrzeb. Zapewniając dzieciom osiąganie systematycznych postępów i sukcesów, radzenie sobie z trudnościami, stwarzając wszystkim dzieciom szansę rozwoju na miarę ich możliwości, nauczycielki Przedszkola nr 3 im. Baśni i Bajek Polskich wykorzystują nowoczesne (nowatorskie) metody pracy:

       

      Robot edukacyjny PHOTON

      Photon to polski robot edukacyjny, którego zadaniem jest wprowadzenie dzieci w świat technologii, rozwijanie ich kreatywności i zdolności logicznego myślenia oraz nauczanie podstaw programowania. Wykorzystanie Photona pozwala na kreowanie sytuacji systematycznie wspierających mechanizmy uczenia się, wyzwalając radość i budząc ciekawość poznawczą. Nauka odbywa się poprzez eksplorowanie oraz doświadczenia. Pomaga w prowadzeniu zajęć dydaktycznych związanych z rozwijaniem zdolności mowy, zdolności artystycznych czy zajęć ruchowych.

       

      Tablica interaktywna

      Interaktywne tablice łączą umiejętnie różne style nauczania. Dzieci mogą się uczyć jednocześnie przez dotyk, słuchanie i interakcję. Dzięki temu nauczyciele mają nowe, innowacyjne sposoby nauczania tego samego materiału tematycznego. Tablice interaktywne umożliwiają dzieciom interakcję z materiałem do nauki. Podopieczni stają się częścią zajęć i mogą ze sobą lepiej współpracować. Mogą lepiej zrozumieć dany temat, dzięki dotykaniu tablicy, rysowaniu i pisaniu. Takie tablice zapewniają też natychmiastową informację zwrotną. Dzięki temu łatwiej będzie można ocenić postępy dzieci.

       

      TOC 

      Narzędzie myślowe takie, jak gałązka logiczna, chmurka i drzewko ambitnego celu. Narzędzia te stanowią skuteczną strategię wspierającą proces efektywnego uczenia się oraz wyzwalają u dzieci mnóstwo kreatywności i radości.

       

      Teatrzyk japoński Kamishibai - "papierowy teatr" nazywany również teatrem obrazkowym". 

      Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.

       

      Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

      Stosując tę metodę dążymy do rozwoju świadomości schematu ciała, orientacji w czasie i przestrzeni w środowisku zewnętrznym, poczucia bezpieczeństwa, zaufania do siebie i partnera, współdziałania,  partnerstwa, własnej inwencji, pewności siebie, inicjatywy, spontaniczności ruchu i zachowań, sprawności ruchowej, wyobraźni, koncentracji uwagi, a także do integracji środowiska, w którym jesteśmy oraz umiejętności rozluźniania się po okresie napięcia i koncentracji.

       

      Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss

       Metoda Batii Strauss pozwala na przybliżenie dzieciom muzyki klasycznej. Dzieci aktywnie słuchają tzn. słuchając, wykonują proste ruchy rytmiczne siedząc, lub proste ruchy taneczne proponowane przez nauczyciela. W przypadku dzieci młodszych są to proste ruchy ilustracyjne, krótkie opowiadania związane z każdym utworem muzycznym. Poprzez „aktywne słuchanie” dzieci nieświadomie poznają strukturę utworu muzycznego. Kontakt z muzyką jest dla dziecka źródłem twórczych poczynań, różnorodnych poszukiwań, stymuluje dziecko do samowyrażania się (np. w tańcu, śpiewie). Poprzez kontakt z muzyką rozwijają się u dziecka pozytywne cechy charakteru, zdolności poznawcze, a cała osobowość kształtowana jest harmonijnie i wielostronnie.

       

      Metoda edukacji przez ruch D. Dziamskiej

      Metoda ta wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch dziecka w celu uaktywnienia jego zmysłów, dzięki którym poznaje otaczający świat. Narzędziem edukacji przez ruch jest koło integracji sensorycznej – spójności  i jednoczesności wykonywanych  przez dziecko czynności (dzieci patrzą, słuchają, kreślą, chodzą...), aktywizowania jednocześnie wielu zmysłów w procesie edukacyjnym.

       

      Metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej do nauki matematyki

      Program edukacji matematycznej wg. E. Gruszczyk- Kolczyńskiej obejmuje następujące kręgi tematyczne: orientacja przestrzenna, rytmy, kształtowanie umiejętności liczenia, a także dodawania i odejmowania, wspomaganie rozwoju operacyjnego rozumowania; rozwijanie umiejętności mierzenia długości, klasyfikacja, układanie i rozwiązywanie zadań arytmetycznych, zapoznanie dzieci z wagą i sensem ważenia, mierzenie płynów, intuicja geometryczna, kształtowanie gier przez dzieci, zapisywanie czynności matematycznych. Celem tej metody jest wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci.

       

      Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz

      Założeniem Metody Dobrego Startu jest jednocześnie rozwijanie funkcji językowych, funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, kinetycznych (czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między tymi funkcjami, czyli integracji percepcyjno-motorycznej. Ćwiczenia prowadzą do większej harmonii rozwoju psychoruchowego: wyższego poziomu rozwoju i współdziałania funkcji intelektualnych (mowy, myślenia) oraz  instrumentalnych (spostrzeżeniowo- ruchowych). 

       

      Pedagogika zabawy „Klanza”

      Celem pedagogiki zabawy jest dostarczenie prowadzącemu różnorodnych pomysłów, które umożliwią świadomą i kreatywną pracę z grupą.która przyciąga uwagę dzieci, ożywia je i daje im wiele radości, uśmiechu. Jest ona wspaniałym środkiem do rozbudzenia dziecięcej wyobraźni, kiedy staje się balonem, wiatrem, łodzią, siecią rybacką oraz tym wszystkim, o czym tylko można pomarzyć. Możliwości jej zastosowania są nieograniczone, dlatego staje się ona dowodem na to, że im prostsze formy i pomoce, tym lepsza zabawa.

       

      Metoda sześciu kapeluszy myślowych – spójrz inaczej na problem

      Istotą tej metody jest nakładanie przez uczestników dyskusji kolorowych kapeluszy przed zabraniem głosu. Kolor kapelusza ma przy tym charakteryzować typ naszej wypowiedzi– czy odnosi się ona do faktów, emocji czy też wad zaproponowanego rozwiązania.

       

      Metoda twórczego myślenia J. Osborne „Burza mózgów”

      Metoda ta jest szczególnie polecana podczas rozwiązywania problemów. Wszyscy uczestnicy mają prawo zgłaszać swoje pomysły, pomysły te nie podlegają ocenie. Ważna jest duża liczba pomysłów, nie jest istotne, kto jest autorem poszczególnych pomysłów. Po zakończeniu zgłoszeń można przystąpić do oceny pomysłów pod kątem przydatności do rozwiązania konkretnego zadania.